عینک واقعیت مجازی (ورابین)

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 عینک واقعیت مجازی (ورابین)

یک هدست واقعیت مجازی نمایشگر روی سرقرارگیرنده است که به کاربران اجازه می دهد تا با محیط های شبیه سازی شده ارتباط برقرار کنند و یک فضای کاملا مجازی شخص اول  را تجربه کنند. هدست واقعیت مجازی جایگزین محیط طبیعی کاربر با محتوای واقعیت مجازی مانند یک فیلم، یک بازی یا محیط 360 درجه شده است که به کاربر اجازه می دهد که به نوبه خود به اطراف نگاه کند، همانطور که در دنیای فیزیکی حضور دارد و شاهد وقایع است.
گرچه واقعیت مجازی برای سال ها در دسترس بوده است، سخت افزارهای طراحی شده برای تجربه آن، به طور سنتی گران قیمت، بزرگ و سنگین بوده است. اما به مدد پبشرفتهای اخیر، امروزه هدست های موبایل محور واقعیت مجازی، که اساسا عینک هایی هستند که یک گوشی هوشمند را نگه می دارند، به برنامه های واقعیت مجازی اجازه می دهند تا به بازار مصرف وارد شوند.

هدف از هر نوع هدست واقعیت مجازی این است که بیننده را با تجربیاتی که بسیار واقعی است، واردشوند. برنامه های واقعیت مجازی برای برنامه های تلفن همراه دارای تکنولوژی هایی مانند ردیابی دید، سنسورهای مادون قرمز، ژیروسکوپ و شتاب سنج برای حرکت منظره دید کاربر به صورت طبیعی مجهز هستند. برنامه های موبایل اغلب شامل صدای استریو نیز می شوند، در حالی که برنامه های همراه این دستگاه ها حتی ممکن است صدای فراگیر یا حتی صدای سه بعدی را داشته باشند. چالش های توسعه برای برنامه های هدست های واقعیت مجازی شامل حذف زمان تاخیر برای کاهش تمرکز بیننده، کاهش سردرد و حالت تهوع در هنگام استفاده از این تجهیزات است.
انواع هدست های واقعیت مجازی:
Oculus Rift -  یک سیستم مبتنی بر رایانه ای است که وارد  حوزه واقعیت مجازی شده است و هنگامی که شرکت کیکاستلرتر موفق به راه اندازی یک کمپین برای توسعه این فناوری شد، گسترش آن سرعت گرفته و وارد بازار گردید. ریتف با تکنولوژی موقعیتی کار می کند که به کاربر امکان حرکت فیزیکی از طریق فضای سه بعدی را می دهد و کنترل کننده های لمسی نیز دارد.
هولنز مایکروسافت: یک هدست اختصاصی واقعیت مجازی. این سیستم دارای صدای فضایی سه بعدی، اینترنت بیسیم، دوربین کینکت مانند یک سیستم سنجش فضایی 120 درجه، ناوگان ژیروسکوپ و شتاب سنج و یک صفحه نمایش شفاف برای هر چشم است.
HTC Vive -  : یک کامپیوتر قدرتمند برای عملکرد دقیق و سریع به هدست متصل می شود. ایستگاه های پایه دوگانه به کاربران اجازه می دهند تا آزادانه حرکت کنند. این سیستم با همکاری پورتال یک شرکت نرم افزاری بازی ویدیویی توسعه یافته است.
سامسونگ GEAR واقعیت مجازی : یک هدست مبتنی بر گوشی هوشمند است که از قدرت پردازش تلفن هوشمند استفاده می کند. سیستمی، که با مدل های بالای گالاکسی سامسونگ کار می کند، و در همکاری با واقعیت مجازی اوکولوس توسعه یافته است.
گوگل کارتن : یک هدست فوق العاده کم هزینه که با گوشی هوشمند کار کرده و ساخته شده از کارتن ساده است.