مرکز آموزش مجازی

آشنایی با انواع محتواهای الکترونیکی

در نظر گرفتن انواع محتوا، به شما کمک می کند تا همیشه مطابق نیاز دانشجویان پیش بروید. روش‌هایی که برای تولید محتوایتان انتخاب می‌کنید، به صورت مستقیم روی یادگیری دانشجویان تاثیر می‌گذارند.  بسیاری از روانشناسان یادگیری در رابطه با این موضوع تحقیقات زیادی را انجام دادند که نتیجه این تحقیقات جواب سوال بسیاری از دانشجویان و اساتید را در رابطه با یادگیری و استعدادهای هر فرد پاسخگو میباشد. تیپ های متفاوتی از دانشجویان وجود دارد که طبق تئوری وارک به چهار گروه تقسیم می شوند :

1- سبک یادگیری شنیداری (auditory)

 افرادی که از طریق گوش کردن، مطالب را بهتر یاد می‌گیرند. این دسته از افراد معمولا بیشتر مطالب را در سر کلاس و در هنگام تدریس معلم یاد می‌گیرند. همچنین آن‌ها زمانی که در یک کنفرانس هم شرکت می‌کنند، بیشتر مطلب آن‌ را به خاطر می‌سپارند.
محتواهای پادکست برای این دسته از افراد تاثیرگذار میباشد.

2- سبک یادگیری دیداری (visual)

 افرادی که از طریق تصاویر، مطالب را بهتر فرا‌ می‌گیرند. این دسته از افراد علاقه بیشتری به نمودارها، جداول، و عکس‌ها دارند. افرادی که دارای یادگیری دیداری هستند معمولا از راه نگاه کردن مطالب را بهتر یاد می‌گیرند. مشاهده محتواهای ویدیویی از مطالعه متن کتاب در یادگیری آنها تاثیر گذارتر خواهد بود

3-سبک یادگیری حرکتی (kinesthetic)

در این دسته بندی سبک های یادگیری را کسانی تشکیل می‌دهند که یادگیری آنها از طریق حرکت، لامسه و به‌طور کلی درگیر شدن در روند آموزش یاد می‌گیرند. در افراد با یادگیری حرکتی، فرآیند یادگیری همراه با فعالیت های فیزیکی و حرکتی است. این گروه از افرد علاقه ی عجیبی به انجام دادن کارهای مختلف در کلاس دارند. مثال بارز این نوع از یادگیری کسانی هستند که معمولا برای به خوبی یاد گرفتن مبحثی، ترجیح می‌دهند آزمایشی هرچند کوچک در مورد آن اجرا کنند و از طریق انجام تکالیف یادگیری آنها کامل می شود. به عبارت دیگر این افراد از طریق تجربیات خود یاد می‌گیرند. 

4- سبک یادگیری نوشتاری (reading/writing)

دسته سوم افرادی هستند که سبک یادگیری غالب شان یادگیری نوشتاری است به جای دیدن تصاویر یا شنیدن داستان دوست دارند تا متن کتاب را بخوانند. افراد این گروه با امتحان های کتبی احساس راحتی بسیار بیشتری می کنند. این دسته از دانش آموزان همیشه بهترین روش های تندخوانی و تقویت حافظه را با استفاده از متن بلد هستند. محتواهای متنی و PDF برای این دسته افراد مناسب تر می باشد.