خلق فیلم های آموزشی الکترونیکی مناسب بر روی گوشی های همراه

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

نیازی نیست برای ارائه یک فیلم آموزش الکترونیک یک کارگردان یا فیلمنامه نویس خبره باشید تا بتوانید مخاطبان خود را شگفت زده کنید. برای به هیجان آوردن افراد بهتر است در انتخاب نرم افزار آنلاین قدرتمند و مناسب به منظور تهیه و تدوین فیلم آموزشی خوب دقت به خرج دهید. در این مقاله به ارائه مواردی خواهیم پرداخت تا براساس آن فیلم های آموزشی با ارزش محتوایی بالا را تولید کرد.

اگر تصور می کنید که تنها افراد با تجربه و حرفه ای در تکنولوژی فیلم سازی، قادر به تولید فیلم های آموزش الکترونیک فوق العاده هستند، باید بگوییم کاملا در اشتباه هستید. در واقع می توان گفت هر کسی می تواند برای ارائه دوره های آموزش الکترونیک، ویدیوی آموزشی مناسب را تولید کند، اگر در این راه از ابزارهای مناسبی بهره ببرد و در کنار آن استعداد و خلاقیت خود را نیز به کار بگیرد.

 مرکز آموزش مجازی دانشگاه علوم پزشکی مشهد

چطور می توان ویدیوهایی مطابق با محتوای آموزش الکترونیک خود ایجاد کرد؟
به خاطر داشته باشید به منظور طراحی فیلم برای دوره های آموزشی، ابتکار عمل مسیر شما را برای رسیدن به هدف کوتاه تر خواهد کرد. خصوصا زمانی که کیفیت مهمتر از کمیت باشد. بنابراین در هر شرایطی رو به جلو حرکت کنید و با نشستن بر روی صندلی کارگردانی خود را آماده تولید فیلم آموزش الکترونیکی کنید. ایمان داشته باشید که ویدیوی شما به زودی به مرحله اجرا رسیده و مانند یک تئاتر پخش خواهد شد.

1. ابزارهای نوشتاری آموزش الکترونیک خود را از میان نرم افزارهایی انتخاب کنید که پایگاه داه قدرتمندی داشته باشند.
در دنیای امروز، ابزارهای نوشتاری که با استفاده از آن بتوان یک فیلم آموزشی تولید کرد، بسیار زیاد است. در حالی که هر یک از این ابزارها دارای ویژگی های خاص خود بوده و در کتابخانه خود اطلاعات منحصر به فردی دارند. نرم افزارهای مدنظر دارای یکسری ماژول های از پیش ساخته شده مانند تصاویر، موسیقی و ... هستند.
بنابراین اگر تجهیزات صوتی و تصویری پیشرفته ای در اختیارتان نیست نا امید نشوید چرا که هنوز موقعیت ایجاد یک فیلم آموزشی الکترونیک فوق العاده پیش روی شماست. به نرم افزاهای موجود در زمینه کاری خود فکر کنید و با توجه به نیازتان یکی را انتخاب کنید. به نظر می رسد که استفاده از ویژگی های آماده بهتر از آن است که یک دوربین در دست بگیرید و یک فیلم را ضبط کنید.

2. ایده خود را عملی کنید.
به جای انکه تمامی اهداف خود را با زبان بیان کنید آن ها را به سبکی تبدیل کنید که برای سایرین قابل لمس و درک باشد. اگر در اینترنت گشتی زده باشید با یک تخمین سرانگشتی متوجه خواهید شد که فیلم های آموزشی در بیان محتوا بسیار موفق تر از متن ها عمل می کنند. به همین دلیل با مخاطبان و نیازهایشان قدم به قدم پیش رفته و آن ها را به عرصه نمایش ببرید.

می خواهید موضوعی در حوزه سلامت برای افراد بازگو کنید. به نظر شما اگر موضوع را تبدیل به فیلم کنید و عواقب ناشی از هر حرکت صحیح یا غلط بر روی بیمار را نشان دهید، تاثیرگذارتر خواهد بود یا آن که تمامی مطالب را به صورت مقاله 20 صفحه ای تهیه کرده و در اختیار افراد گذارید؟

 مرکز آموزش مجازی دانشگاه علوم پزشکی مشهد

به عنوان مثال تصور کنید می خواهید موضوعی در حوزه سلامت برای افراد بازگو کنید. به نظر شما اگر موضوع را تبدیل به فیلم کنید و عواقب ناشی از هر حرکت صحیح یا غلط بر روی بیمار را نشان دهید، تاثیرگذارتر خواهد بود یا آن که تمامی مطالب را به صورت یک متن تهیه کرده و در اختیار افراد گذارید؟

ممکن است از حوصله مخاطبان شما خارج باشد که بخواهند یک مقاله 20 صفحه ای بدون جذابیت را مطالعه کنند، البته اگر هم به مطالعه آن بپردازند باز هم می توان اطمینان داشت که تاثیر آموزش عملی و بری بیش از متنی می تواند باشد.

3. استفاده از چند پلتفرم، کار شما را کاربرپسند خواهد کرد.
به مخاطبان خود توجه کنید آن ها حق دارند از محتوای آموزشی ارائه شده هر زمان که بخواهند استفاده کنند این امر زمانی که از تلفن همراه استفاده می کنند به بهترین شکل اتفاق خواهد افتاد. در مقالات پیشین هم در مورد استفاده از نرم افزارهایی که بر روی موبایل به راحتی پاسخگو نیستند صحبت کردیم، مثلا در برنامه آموزشی خود از پلتفرم هایی که مبتنی بر Flash هستند، استفاده نکنید چرا که بر روی تلفن های همراه این ویژگی پشتیبانی نمی شود. به جای آن می توانید از ابزارهای مدیریت سیستم پاسخگو (RLMS) بهره ببرید.

پیش از این برای طراحی نرم افزارها باید آن ها را برای سیستم های مختلف مثل لپ تاپ، تبلت و یا تلفن همراه به طور جداگانه طراحی نمود، اما با استفاده از این دسته از نرم افزارها تحت عنوانResponsive، می توانید تنها یک بار طراحی کنید و نرم افزار خود را با سیستم تطبیق می دهد، (ترجمه پاسخگو را ما انتخاب نموده ایم که ممکن است در آینده ترجمه های بهتری از این سیستم ارائه گردد) با این کار می توانید فیلم های آموزشی خود را در ابعاد مختلف به کاربرانتان ارائه دهید. مطمئن شوید کاربران شما کنترل کاملی بر صدا دارند. آن ها باید بتوانند صدای مورد نظر را انتخاب کنند یا این که امکان Playback را در اختیارشان قرار دهید.

حال در نظر بگیرید که افراد می خواهند فیلم آموزشی شما را در یک مکان شلوغ مشاهده کنند، در این موارد صدا کارساز نیست و هرچقدر هم صوت با کیفیت باشد باز هم ممکن است با مشکلاتی مواجه شود، بنابر این از ایده زیرنویس هم استفاده کنید.

ویژگی های ملموس و در عین حال خلاق را به کار خود اضافه کنید.
استفاده از افکت های خاص سینمایی لازم نیست. داشتن ایده های خلاق هر چند کوچک نیز می تواند فیلم شما را جذاب جلوه دهد. راه دور نروید، این خلاقیت حتی می تواند در استفاده از فونت های غیر متعارف معنی شود. از تعاملات پیش ساخته در فیلم خود استفاده کنید. این تعاملات می توانند شامل Autoplay، حرکت به صفحات مختلف و... باشند.

همچنین در تولید خود می توانید از GoAnimation و Powtoon استفاده کنید. این ابزارها اجازه ساخت انیمیشن های سرگرم کننده و آموزشی یا کلیپ های کمدی کوتاه را به شما می دهند که با استفاده از آن ها می توانید فیلم خود را به سبکی جدید تبدیل کنید.

5. مرکز توجه بر راوی فیلم است.
اگر شما در حال ضبط ویدیوی آموزشی خود هستید و از هیچ ابزاری در این زمینه استفاده نمی کنید چند نکته را رعایت کنید:
به نور توجه کنید و مطمئن شوید که در پشت فردی که در حال صحبت است، سایه نباشد. از افراد بخواهید که در حین ضبط فیلم به دوربین نگاه کنند تا به مخاطب این حس منتقل نشود که شخصی دیگری در صحنه حضور دارد.

رعایت این دو نکته، حس داشتن یک تجربه خوب از آموزش را به مخاطبان القا می کند. از افرادی که به کار خود مسلط نیستند، دعوت به همکاری نکنید. برای انتخاب افراد به عنوان راوی به ویژگی های تسلط بر صحبت و دقت بر سرعت گفتگو توجه ویژه ای داشته باشید. سعی کنید فرد انتخابی شما لهجه نداشته باشد. نیازی نیست که حتما از افراد سرشناس یا بازیگرهای معروف در ساخت فیلم خود استفاده کنید.

6. محاوره ای بودن سناریوی خود را تا انتها حفظ کنید.
همان طور که می دانید تحقیقات اولین گام در فرآیند تولید یک فیلم آموزشی است. به همین دلیل لازم است که درانتخاب راوی خود دقت کنید. صدای شخص مورد نظر می بایست دلنشین باشد و مخاطب تصور نکند که با یک ربات رو برو است. از مجری خود بخواهید که از اصطلاحات ثقیل و پیچیده استفاده نکند و جملاتی را بیان کند که مناسب با نیازهای مخاطبان باشد. ( به عنوان مثال ممکن است افرادی از فیلم شما استفاده کنند که به تازگی در بخش فنی یک شرکت استخدام شده اند، در نتیجه نباید از کلمات فنی خاص استفاده نکنید)

 مرکز اموزش مجازی دانشگاه علوم پزشکی مشهد

نکته مهم دیگر آن است که در کنار فن مکالمه حرفه ای، محاوره ای بودن را نیز جای دهید. متن فیلم آموزشی خود را چندین بار دوره کنید و جملات و اصلاحاتی که در جایگاه خود نیستند را بررسی کنید. در حالت عادی، مخاطبان می توانند ارتباط خوبی با فیلم های آموزش الکترونیک برقرار کنند.

7. بدانید که محتوای کمتر، تاثیرگذارتر خواهید بود.
یکی از کلیدهای اصلی در موفقیت فیلم های آموزشی الکترونیک، ارائه محتوا به اندازه ای مشخص است. مطمئنا شما نمی خواهید دریایی از افکت های مختلف را به مخاطبان ارائه دهید و با استفاده از جلوه های ویژه مانند گراف ها، انیمیشن ها و ... ذهن مخاطب خود را درگیر و آشفته کنید.

مطمئن باشید که با این کار تنها ذهن یادگیرنده را از موضوع اصلی فیلم دور خواهید کرد. همواره ارائه محتوای کوتاه تر تاثیر بیشتری بر روی یادگیرندگان خواهد داشت. فراموش نکنید که اطلاعات منتقل شده در یک فیلم آموزشی نسبت به فیلم هایی که تنها برای سرگرمی ارائه شده اند بیشتر در ذهن مخاطب جای می گیرد. اگر هدف شما از ساخت فیلم استفاده از افکت ها و جلو های ویژه است، توصیه می کنیم که در استراتژی خود تجدید نظر کنید.

همواره ارائه محتوای کوتاه تر تاثیر بیشتری بر روی یادگیرندگان خواهد داشت. فراموش نکنید که اطلاعات منتقل شده در یک فیلم آموزشی بیش از فیلم هایی که تنها برای سرگرمی ارائه شده اند در ذهن مخاطب قرار می گیرد، آنچه در فیلم های سرگرم کننده بیش از همه در ذهن افراد باقی میماند جلوه های ویژه است.

 

ممکن است در فیلم خود نتوانید از افراد سرشناس استفاده کنید اما این بدان معنی نیست که فیلم های آموزشی بعدی شما انتطارات را بر آورده نخواهد کرد یا اینکه با شکست مواجه خواهند شد.

در حقیقت با در نظر داشتن نکات ذکر شده می توانید محصولی را به مخاطبان ارائه دهید که احساس شرکت در یک آموزش آنلاین را از آن ها دور کند و گویی به صورت زنده آموزش می بینند.