آینده آموزش الکترونیک در صنعت جهانی

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

دانشگاه زنده نمی ماند! مگر اینکه در خارج از محوطه دانشگاه سنتی اتفاق بیفتد، آینده آموزش در خارج از کلاس درس سنتی است و آموزش از راه دور به سرعت در حال پیشروی است، این گفته های پیتر دراکر در سال 1997است.

آموزش مجازی

آقای Peter Drucker به عنوان مخترع مدیریت شناخته شده است و این گفته ها را 16 سال پیش بیان کرده بود. او معتقد بود که آینده دور آموزش الکترونیک شبیه به فیلم ماتریکس است که تنها در ذهن می تواند رخ دهد. در فیلم تصورات فردی در مورد موضوعی می توانست دانلود شود! آینده آموزش الکترونیک هم می تواند در حال حاضر به همین اندازه عجیب به نظر برسد.


افراد مختلف از کشورهای گوناگون می توانند همزمان از اینترنت استفاده کنند، در هر مکانی کلاس داشته باشند، و تمامی آموزش ها را دانلود و مانند جملات بیان شده در کلاس فیزیکی از آن ها استفاده کنند. با توجه به آموزش جدیدی که از سال 2012 به سمت الکترونیکی شدن حرکت کرده است انتظار می رود رشد متوسط آن بین سال های 2013 تا 2017، 23% افزایش پیدا کند. بر طبق آخرین آمارهای مرکز Comscore در سال 2014 تعداد کاربران تلفن همراهی که از اینترنت استفاده می کنند از تعداد کسانی که از اینترنت به واسطه کامپیوتر یا لپ تاپ استفاده می کنند، بیشتر شده است.


با تغییرات زیادی که در زمینه استفاده از فناوری های جدید رخ داده، واژگان جدیدی نیز به فرهنگ لغات اضافه شده است، مثلا 20 سال پیش عناوینی مانند تبلت وجود نداشته، همچنین کلماتی چون E-learning (آموزش الکترونیک) یا لغاتی از این دست که در مورد روند آموزش الکترونیکی و فناوری های این آموزش است به فرهنگ لغات افراد اضافه شده است، همچنین راه و روش های زندگی و کاری نیز تا حدودی تغییر خواهد کرد، در این مقاله براساس فناوری های جدیدی که روی کار آمده و در اختیار افراد قرار دارد و هم چنین موضوعاتی که در مورد رشد آموزش الکترونیک می بینیم، 8 روند را در آینده صنعت جهانی آموزش الکترونیک می توان پیش بینی کرد.


 

1. گسترش عظیم دوره های آنلاین آزاد

در حال حاضر دوره های آنلاین پرطرفدارترین شیوه آموزش الکترونیک است. اسمارت فون ها یا به عبارتی، تلفن های هوشمند و تبلت ها امروزه فرمت های مختلفی از صوت و تصویر را پشتیبانی می کنند. افراد می توانند از این طریق آموزش های آنلاین را دنبال کنند اما وقتی تعداد دانش آموزان یک کلاس به 36000 نفر می رسد روند کمی متفاوت خواهد شد!

بیش از 36000 نفر در اولین دوره آموزش الکترونیک دانشگاه هاروارد شرکت کرده اند، به بیانی یک کلاس آنلاین هاروارد بیشتر از یک کنسرت موسیقی متقاضی داشته است.

بیش از 36000 نفر در اولین دوره آموزش الکترونیک دانشگاه هاروارد شرکت کرده اند، به بیانی یک کلاس آنلاین هاروارد بیشتر از یک کنسرت موسیقی متقاضی داشته است، همین تجربه را، دانشگاه های سرشناس دیگر دنیا نیز داشته اند، برگزاری کلاس های آنلاین دانشگاه هایی مانند MIT و Caltech و ... ، مخاطبین زیادی را به خود جذب کرده که تعداد آن ها به بیش از 30000 نفر رسیده است. با این سطح استقبال، این طور به نظر می رسد، که وجود تغییرات در روش های تدریس دانشگاه های سنتی به طور گسترده در حال تغییر است. در برگزاری کلاس های جدید، منابع موجود برای تدریس کم شده، از طرف دیگر این نوع تدریس موجب می شود تا افراد هزینه های کمتری را بابت دوره ها پرداخت کنند.

آموزش مجازی

اما چه راهی وجود دارد تا سرمایه گذاران بخش آموزش با ضرر و یا به عبارتی ورشکستگی رو به رو نشوند؟ یکی از این راه ها استفاده از یادگیری تلفیقی است.


 

2. ارایه وام به سرمایه گذاران آموزش الکترونیک

دانشگاه هایی که کلاس های آنلاین برگزار می کنند با وجود این رقابت عظیم در آموزش الکترونیک به زودی مجبور می شوند، امکانات رایگان ارایه دهند! و از تکنولوژی های مختلف به منظور برگزاری هر چه با کیفیت تر کلاس های خود استفاده کنند، هم چنین مربی های حاذق را به کار گیرند و یا در کلاس ها بحث و مشارکت ایجاد کنند، در نهایت بحث ارزیابی و نمره دادن به تعداد کثیری از دانشجویان است. مطمئنا تمامی موارد فوق الذکر هزینه در بر دارد،  و در این نوع آموزش برگزار کنندگان و مسئولین باید مدرکی معتبر را به شما ارایه دهند و از طرفی هزینه ها نیز تا حد امکان کاهش یابد!

ارایه آموزش ها با فرمت های کوتاه متداول خواهد شد
یکی دیگر از روندهایی که محبوبیت رو به رشدی را در بخش آموزش الکترونیکی در آینده به خصوص در شرکت های بزرگ به همراه دارد، ارایه آموزش ها با فرمت های کوتاه است. شما می توانید به راحتی دیدن یک فیلم 5 دقیقه ای، خواندن متن 1 صفحه ای، و یا یک سری فعالیت های انعطاف پذیر را در زندگی روزمره و پرمشغله خود بگنجانید.
در دنیای شلوغ امروز، ما وقتی برای مطالعات طولانی نداریم اما این باعث نمی شود که زمانی برای یادگیری نداشته باشیم، هیچ وقت برای یادگیری دیر نیست. آموزش با اندازه های کوچک باعث می شود تا برای یادگیری یک موضوع نیاز کمتری به تمرکزهای طولانی مدت داشته باشیم، چرا که می توان حتی با گوشی موبایل و تماشای یک فیلم کوتاه آموزشی، موضوع جدیدی را بیاموزیم که خود موجب ایجاد انگیزه و محبوبیت آموزش الکترونیک می شود.


4. اهمیت و شناخت یادگیری غیررسمی افزایش خواهد یافت
افراد باید بتوانند نسبت به ابزارهای در دسترس خود شناخت بیشتری پیدا کرده و با استفاده از آن ها از آموزش الکترونیک بهره برند. همچنین تشویق افراد به استفاده از رسانه های اجتماعی و به دست آوردن اطلاعات مورد نیازشان از این طریق می تواند نقشی موثر در بالا رفتن استفاده از آموزش الکترونیک داشته باشد. این موضوع در آینده ادامه پیدا کرده و (به تکمیل خواهد شد) چرا که مجموعه ای از آموزش های رایگان، پادکست ها، فیلم ها، کنفرانس ها و... برگزار شده و افراد می آموزند که در محل کار و به صورت غیر رسمی دانش های جدید را به دست آورید.

آموزش مجازی 

5. نقش اساتید تغییر خواهد کرد
در آینده آموزش الکترونیک استاد نقش فردی را دارد که منابع تحصیلی رایگان را فراهم می کند که به صورت صوت یا مستندات در بخش ها و موضوعات مختلف در دسترس افراد قرار می گیرد. این بدان معناست که نقش اساتید سنتی کاملا تغییر خواهد کرد و دانش های در اختیار افراد به صورت گسترده، خلاقانه و تاثیرگذار برای پشتیبانی از آموزش در خارج از کلاس های درس سنتی مورد استفاده قرار می گیرد.


6. مفهوم پژوهش ارتقاء می یابد
این موضوع با نقش مدرس در ارتباط است. سخنرانی های طولانی، عدم وجود اطلاعات کافی، کلاس ها و نوشته های خسته کننده عمرشان تمام خواهد شد، دانش به راحتی در دسترس است و وقت آن رسیده که دانش پژوهان این اجازه را داشته باشند تا دانش را به صورت خودگردان به دست آورده و در یادگیری تعامل فعال داشته باشند.


7. اکثر (فراگیران) در خارج از محدوده کشور خود آموزش می بینند خواهند بود
اکثریت فراگیران آن سوی دریاها هستند و در کشور خودشان آموزش نمی بینند! با گسترش آموزش الکترونیک دیگر نیازی به مهاجرت به کشور دیگر نیست و افراد می توانند در کشور خود به آموختن بپردازند، هم چنین تجربه ای که اساتید در این زمینه کسب می کنند کاملا متفاوت از روش های گذشته است. آن ها می توانند دانشجویانی در همان سطح یا حتی بالاتر را داشته باشند.

هزینه های بسیاری در رفت و آمد اساتید و دانش پژوهان ذخیره می شود هم در زمینه مالی و هم زمانی.


8. نفوذ رو به رشد جوامع یادگیری را خواهیم داشت
این مورد می تواند تاثیری چندبخشی داشته باشد. فعالیت کلاس ها و برنامه های درسی افزایش می یابد، وظایف فراگیران و تعامل آن ها با اساتید و مدیران تغییر خواهد یافت، و آن ها می توانند از یادگیری حمایت کنند و خلاقیت جمعی و رهبری مشترک را ترویج دهند و گروه های یادگیری با ارزش های مشترک ایجاد کنند و چشم اندازها و شیوه هایی را در دیدگاه جهانی تغییر دهند.


با مطالعه مقالات مختلف خواهید یافت که زمان آن رسیده آموزش الکترونیک و صنعت با یکدیگر ترکیب شوند. به بیانی دانشگاه ها نیازمند گرفتن وام هستند و به گونه ای که هزینه های آنها به نحوی تامین شود. پس دومین مورد که می توان گفت در روند آموزش الکترونیک تغییراتی بزرگی ایجاد می کند که همکاری صنعت و دولت هاست، در حقیقت در آینده احتمالا بودجه ای برای آموزش از نوع الکترونیک قرار داده می شود.