بررسی شبکه ارتباطی 5G، نسل آینده شبکه تلفن همراه

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

این سرعت روی بستر ارتباطی تلفن همراه باعث شده تا کاربران به خوبی لذت داشتن یک اینترنت پر سرعت در هر مکانی را درک کنند. این ماجرا سطح توقع افراد را بالا برده و خواستار سرعتی مطلوب در هر شرایطی هستند. حتما در جریان این ماجرا هستید که در کشور ما هم چند سالی است صحبت از شبکه ارتباطی پر سرعت نسل چهارم می شود. در این میان باید گفت که کاربران ایرانی چند سالی را در حسرت ارائه این خدمات به سر بردند زیرا انحصار ارائه آن در اختیار اپراتوری بود که آمادگی لازم را نداشته و گذشته از این ماجرا در حین پیش بردن کارش با مشکلات بزرگ و کوچکی روبه رو شد که تقصیری در آن ها نداشت. به هر حال این ماجرا باعث شد که مدت زمان زیادی بگذرد و کاربران ایرانی نتوانند به سادگی به یک اینترنت پر سرعت دسترسی پیدا کنند. تا این که این حق انحصار به اتمام رسید و چیزی در حدود 2 ماه است که مردم می توانند به سادگی از خدمات اینترنت پر سرعتی که روی شبکه تلفن همراه ارائه می شود استفاده کنند. البته باید گفت در زمانی که ما از ارائه این دسته از خدمات ذوق زده هستیم و خوشحالیم که می توانیم روی گوشی تلفن همراهمان یک کلیپ تصویری را بدون وقفه در حالت آنلاین ببینیم، دیگر مردم جهان در کشورهای پیشرفته به فکر استفاده از نسل بعدی شبکه تلفن همراه با عنوان 5G هستند.

 

کارشناسان در این زمینه ادعا داشته اند که در شبکه 5G شاهد سرعتی به اندازه چند صد برابر نسل فعلی یعنی نسل چهارم، خواهیم بود. وقتی که صحبت از یک سرعت چند صد برابری می شود، مطمئنا ما نمی توانیم در حال حاضر تصوری از آن داشته باشیم، زیرا همین سرعتی که در قالب نسل چهارم شبکه ارتباطی به ما به تازگی عرضه شده است هم برایمان قابل هضم نیست و داشتن این سرعت در ایران، کمی برایمان عجیب است. به هر حال خوب است که با تکنولوژی هایی که قرار است دیر یا زود به آن ها دسترسی داشته باشیم و همچنین فناوری هایی که کشورهای پیشرفته، برای استفاده از آن ها در حال برنامه ریزی هستند، آشنایی پیدا کنیم. در موضوع ویژه این هفته به سراغ بررسی این فناوری خواهیم رفت و نسل پنجم از شبکه ارتباطی تلفن همراه را بررسی می کنیم. مسلما این شبکه تحول عظیمی را در فناوری های ارتباطی ایجاد خواهد کرد و باعث تغییرات وسیعی از نظر سخت افزاری و نرم افزاری در جهان دیجیتال خواهد شد. پس خوب است نکات اولیه ای را در ارتباط با آن بدانیم. زمانی که شبکه های نسل پنجم، تجاری سازی شوند و در دسترس همه مردم قرار گیرند، به کاربران خود این قدرت را خواهند داد تا اطلاعات بسیار بسیار حجیم مانند فیلم های اولترا اچ دی را به راحتی آب خوردن، از طریق این بستر منتقل کنند.

 

تلفن های همراه روی خط زمان

از وارد شدن گوشی های همراه آنالوگ در بازار چیزی در حدود 35 سال می گذرد اما این پدیده یا صنعت جذاب و با اهمیت با این که هنوز در اول راه خود قرار دارد، نسل ها را به دنبال خود کشانده است. نسل آنالوگ خیلی سریع تر از آن چه در ذهن افراد بود جای خود را به نسل دیجیتال داد و نسل دیجیتال هم بسیار سریع جای خود را به شبکه 3G تلفن همراه داد. تفاوت دستگاه های 3G با نسل قبلی خود در این بود که دستگاه های مبتنی بر این فناوری می توانستند علاوه بر صدا، تصاویر را هم هر چند با کیفیت های پایین انتقال دهند. این موضوع در نوع خودش تحول بسیار قابل توجهی به حساب می آمد که برای نسل قبلی تلفن همراه بسیار دور از دسترس به نظر می رسید. گوشی ها و سیم کارت های 3G زمینه را برای تلفن های هوشمند فراهم کردند و در مدت زمان کمی همه فهمیدند که این فناوری هم نمی تواند پاسخگوی نیازهای کاربران باشد، البته در کشور ما هنوز شبکه 3G هم به عنوان یک پدیده جدید به حساب می آید. با این تفاوت که شاید بتوان گفت استانداردهای ما از استانداردهای 3G کشورهای پیشرفته پایین تر است. همیشه وقتی صحبت از اینترنت پر سرعت و تکنولوژی های ارزشمند ارتباطی می شود، نام کره جنوبی به عنوان پیشرفته ترین کشور جهان در این زمینه شنیده می شود. این کشور اعلام کرده است که فناوری 5G تا سال 2020 برای استفاده همگانی افراد، آماده خواهد شد.

 

کدام شرکت پیشتاز است؟

از گوشه و کنار شنیده می شود که شرکت سامسونگ در اقدامی پیشگامانه در پایه گذاری نسل پنجم ارتباطات تلفن یا همان 5G بهتر از دیگر رقبایش عمل کرده است. چند ماه پیش سامسونگ اعلام کرد که توانسته برای اولین بار در جهان هسته اصلی نسل پنجم ارتباطات تلفن همراه را طراحی کرده و بسازد. علاوه بر این با استفاده از این زیر ساخت جدید خود موفق به انجام آزمایش هایی شده که نتایج بسیار مطلوبی را برایش به همراه داشته است. طبق اعلام کارشناسان این شرکت مشخص شده که نسل پنجم شبکه ارتباطی تلفن همراه قادر است سرعتی چند صد برابر نسل فعلی را به کاربران ارائه کند. البته باید گفت که سرعت نسل چهارم هم در کشورهای مختلف با توجه به استانداردهایی که برای پیاده سازی این بستر انجام داده اند متفاوت است و این امکان وجود دارد که سرعت و کیفیت نسل چهارم شبکه تلفن همراه در کشور ما به خوبی آن چیزی که در کره جنوبی طراحی شده و مورد استفاده قرار گرفته است، نباشد. با تمامی این موارد باید گفت که نسل پنجم در حقیقت نسل بعدی 4G LTE است که قادر است تا سقف ده ها گیگابیت اطلاعات را در زمان بسیار کمی منتقل کند. بر طبق ادعایی که سامسونگ انجام داده بعد از این که این فناوری در دسترس همه قرار بگیرد، سرویس هایی نظیر سرویس های پزشکی از راه دور، می توانند بدون وجود هیچ گونه محدودیتی به همه بیماران در سراسر جهان خدمت رسانی کرده و پزشکان هم با آسودگی خاطر به معاینه و احیانا انجام عمل جراحی آنلاین روی بیماران خود در هر جایی که باشند، بپردازند.

 

نسل چهارم ارتباطات به تدریج از اواسط سال 2008 میلادی بود که در دسترس عموم مردم قرار گفت اما با این حال هنوز هم تعداد زیادی از کشورهای جهان در شرایطی قرار دارند که نمی توانند از این زیر ساخت استفاده کنند و لذت داشتن یک اینترنت پر سرعت را به مردم خود نشان دهند. به عنوان نمونه کشوری مانند چین چند وقتی است که درگیر پیاده سازی فناوری LTE است اما آنتن های ارتباطی این کشور دارای مشکلات بسیار پایه ای است که به گفته مدیر پروژه 5G در سامسونگ، تمامی این مشکلات در نسل پنجم شبکه تلفن همراه به صورت کامل برطرف خواهد شد. یکی از مشکلات فعلی نقل و انتقال داده که بسیار رواج دارد این است که انتقال داده در باند موج میلیمتری در مسافت های زیاد، باعث افت شدید سرعت و همچنین کیفیت در ارائه خدمات می شود. اما با استفاده از آنتن های جدیدی که توسط سامسونگ طراحی شده و به آنتن های آرایه ای تطبیقی شهرت دارند، این شرکت تضمین می کند که باند موج میلیمتری که در این آنتن ها به کار گرفته شده، در فرکانس 28 گیگا هرتز و در سرعتی بیشتر از 1.056 گیگابیت در ثانیه در فاصله ای در حدود 2 کیلومتر، به راحتی و بدون حتی کوچکترین افت سرعت و کیفیت، صورت خواهد گرفت. آقای چانگ یئونگ کینگ، که معاون ارشد و رئیس بخش تحقیق و توسعه در زمینه طراحی دیجیتال داخلی و توسعه ارتباط سامسونگ است، دراین رابطه می گوید: ارائه فناوری جدید باند موج میلیمتری سامسونگ و در کنار آن به کارگیری این فناوری در آنتن های آرایه ای تطبیقی توانسته است که این شرکت را یک قدم به تجاری سازی نسل پنجم ارتباطات نزدیک تر از قبل کند. البته باید گفت با این که سامسونگ در این زمینه سرو صدای زیادی به پا کرده است اما تنها شرکتی نیست که در این راستا به موفقیت هایی دست پیدا کرده و چند ماه پیش شرکت NTT DoCoMo هم اعلام کرد که یک آزمایش را با سرعت شگفت انگیز 10 گیگابیت در ثانیه با موفقیت به انجام رسانده است. البته با توجه به این که سامسونگ بازار تلفن های هوشمند را هم در دست دارد شاید بتوان گفت که شانس بیشتری در این زمینه دارد تا زیر ساخت های ارتباطی را هم تحت حاکمیت خود داشته باشد.

 

سیستمی که کاملا هوشمند است

در این بستر و سیستمی که برای پیاده سازی آن مورد استفاده قرار گرفته است، گره هایی که بسته های اطلاعاتی را جا به جا می کنند کاملا هوشمند هستند و می توانند خود را با شرایط انتقال، وفق دهند. همین موضوع باعث می شود تا انتقال اطلاعات به شیوه ای امن تر و بسیار دقیق تر صورت پذیرد. از این طرح می توان در فناوری های دیگری مانند ماهواره هم استفاده کرد. تا قبل از این سیستم انتقال داده به این شکل بود که ابتدا بسته ها، اطلاعات را دریافت کرده و آن ها را ذخیره می کردند و پس از این که عملیات ذخیره سازی به اتمام می رسید، این اطلاعات را از گره ای به گره دیگر منتقل می کردند. در واقع این همان پروتکل TCPاست و یکی از مشکلات بزرگ این سیستم این است که در این میان اگر در زمانی داده ای در مسیر انتقال داده از دست برود، ارسال دیگر داده ها هم با مشکل مواجه خواهد شد و دقیقا به همین دلیل است که شما به یکباره در حین انجام یک کار با افت سرعت شدید روبه رو می شوید. فرض کنید که در حال دانلود یک فایل هستید و سرعت اولیه شما بسیار مناسب است و تخمین زمانی که برای به اتمام رسیدن زمان دانلود به شما گفته می شود هم از نظرتان بسیار خوب و بدون مشکل است اما یکدفعه وسط کار می بینید که این تخمین زمانی در حال افزایش است و دائما به شما اعلام می شود که مدت زمان بیشتر طول خواهد کشید تا دانلود فایل شما به اتمام برسد.

بررسی شبکه ارتباطی 5G، نسل آینده شبکه تلفن همراه

در این میان شما به این فکر می کنید که سرعت اینترنت دائما در حال تغییر است و این کاهش سرعت است که مشکلات این چنینی را برایتان به وجود می آورد اما در واقع باید گفت که بیشتر مشکلاتی که در این میان وجود دارد به خاطر همین است که بخشی از داده ها در مسیر انتقال از دست می روند و ارسال دیگر داده ها را هم با مشکلاتی این چنینی درگیر کرده و در نهایت باعث ایجاد افت سرعت شدیدی در اینترنت می شوند. اما در روشی که برای نسل بعدی شبکه تلفن همراه در نظر گرفته شده، قرار است که گره ها کد گذاری شوند که این کدگذاری هوشمند شدن گره ها یا مسیرها را به دنبال خواهد داشت. این سیستم باعث می شود تا داده ها بسیار هوشمندانه مسیریابی شوند و مطابق سیستم قبلی از گره ای به گره بعدی منتقل نشوند. این هوشمند سازی گره ها براساس مسیر و مقصد می باشد که باعث می شود در انتقال داده ها سرعت و امنیت به وجود آید. البته باید گفت که با دست پیدا کردن به این دسته از فناوری ها نباید هم خیلی خوشحال باشیم. اگر تصور ما این است که در آینده ای بسیار نزدیک یک اینترنت امن و پرسرعت داریم باید بدانید که با این سرعت پیشرفت فناوری در جهان، این خوشحالی ما دوام زیادی نخواهد داشت زیر سیستم های جدید با سرعتی باور نکردنی کهنه شده و جای خودر ا به سیستم های پرسرعت تر و با کیفیت تر خواهند داد.

 

نتیجه ای از یک تست سرعت اینترنت نسل پنجم

همان طور که در قبل هم گفتیم یکی از فعال ترین شرکت هایی که در این زمینه در حال تکمیل تحقیقات خود است، شرکت سامسونگ است که تا حدودی به تجاری سازی این فناوری نزدیک شده است. البته باید گفت که هنوز هم بسیاری از شبکه های مخابراتی جهان مشغول تست و بهبود نسل چهارم خود هستند ولی سامسونگ آزمایش های ابتدایی مربوط به نسل پنجم شبکه 5G خود را آغاز کرده است. البته هنوز هم راه بسیار زیادی در پیش است تا این فناوری به صورت عمومی عرضه شود و سامسونگ هم در میانه راه قرار دارد. در آخرین تستی که توسط این شرکت در آزمایشات نسل پنجم مخابراتی اش انجام گرفته، سامسونگ به رکورد بسیار فوق العاده 940 مگابایت در ثانیه یا همان 7.5 گیگا بیت دست پیدا خواهد کرد. اما این سرویس سامسونگ در حال حرکت سرعت متفاوتی را در اختیار کاربر می گذارد. سامسونگ طی آزمایشی که در یک پیست اتومبیل رانی انجام داده، خودرویی را به آنتن های دریافت سیگنال نسل پنجم مجهز کرده و با سرعت 110 کیلومتر بر ثانیه توسط آن حرکت کرده است. در طول این آزمایش رانندگی در یک بزرگراه شبیه سازی شده است. نکته ای که در این میان برای سامسونگ یک گام موفقیت آمیز به حساب آمده این است که این شرکت در سرعت 110 کیلومتر توانسته که به یک سرعت دانلود 1.2 گیگا بیت بر ثانیه ( 150 مگا بایت بر ثانیه ) دست پیدا کند. در این تست از فرکانس های کوتاه برد 28 گیگا هرتزی استفاده کرده و به کمک فناوری Hybrid Adaptive Array Technology توانسته که طول موج را به مسافت هایی طولانی تر هم ارسال کند. با وجود تمامی این آزمایش ها و موفقیت هایی که در این زمینه حاصل شده باز هم باید گفت که راه طولانی برای عمومی شدن نسل پنجم مخابراتی باقی مانده و همین طور که پیش می رویم، سرعت اینترنت همراه روز به روز در حال افزایش پیدا کردن است.

 

ژاپن هم در حال تست است

ژاپنی ها هم چند وقتی است که اعلام کرده اند که در حال آزمایش روی نسل پنجم فناوری های مخابراتی هستند. شرکت مخابراتی NTT DoCoMo که در مورد آن صحبت کردیم اعلام کرده که طرح جدیدی را آغاز کرده که در قالب آن نسل پنجم فناوری ها و شبکه های مخابراتی مورد بررسی قرار خواهد گرفت و توانایی های مختلف این بستر در این راه شناسایی خواهد شد. در این اقدام شرکت NTT اعلام شده که فناوری نسل پنجم به همراه همکاری که این شرکت با 6 شرکت بزرگ فناوری با نام های NEC، Alcatel Lucent، اریکسون، فوجیتسو، نوکیا و سامسونگ دارد، گسترش پیدا خواهد کرد و این شرکت از طریق این همکاری در تلاش است تا تمامی مشکلات مربوط به این فناوری را از سر راه بردارد. این همکاری ها به شکلی دنبال خواهد شد که بر اساس آن هر یک از شرکت هایی که نام آن را گفتیم به صورت جداگانه تحقیقات خود در زمینه شبکه 5G را تکمیل کرده و این تحقیقات را آزمایش کند. پس از انجام گرفتن چند آزمایش، شرکت ها مشکلات خود را در این زمینه اعلام کنند و با یکدیگر در صدد رفع آن ها برآیند. قرار بر این شده است که 6 شرکتی که از آن ها نام بردیم، فناوری 5G را با سیستم های پیشرفته و طیف باند مخابراتی بیش از 6 گیگاهرتز مورد آزمایش قرار دهند. در قالب این آزمایش ها مشخص خواهد شد که این سیستم تا چه حد ظرفیت، قدرت و توانایی در زمینه فناوری های نوین رادیویی دارد. پیش بینی شده است که این نسل جدید تا سال 2020 بتواند به صورت عمومی در سراسر جهان عرضه شده و مورد استفاده قرار گیرد.

 

براساس زیر ساختی که برای این شبکه در نظر گرفته شده است، شما به عنوان یک مشترک مخابراتی قادر خواهید بود تا با سرعت 10 هزار گیگا بیت در ثانیه به اینترنت متصل شوید و باید گفت که این عدد چیزی در حدود 1000 برابر سریع تر از شبکه مخابراتی LTE است که در حال حاضر در کشورهای پیشرفته جهان مورد استفاده قرار می گیرد. شرکت NTT DOCOMO که تا به حال این شبکه مخابراتی را در مرکز تحقیق و توسعه خود واقع در شهر کاناگاوای ژاپن مورد آزمایش قرار داده بود، تصمیم دارد تا از ابتدای سال 2015 این فناوری را در خارج از مرزهای ژاپن هم مورد تست قرار دهد. به این ترتیب چشم بر هم خواهیم زد و می بینیم که کشورهای پیشرفته به جایگاهی دست پیدا می کنند که مردمان آن ها از اینترنتی با 1000 برابر سرعت اینترنتی که ما استفاده می کنیم، بهره می برند. چیزی که در این میان از همه بیشتر اهمیت دارد این است که باید به صورت اساسی فکری به حال زیر ساخت ها و استانداردهایی که مورد استفاده قرار می گیرند کرد. اگر همه چیز به صورتی اصولی انجام پذیرد به آسانی می توان از فناوری های نوین استفاده کرد و آن ها را جایگزین سیستم های قبلی کرد. اما اگر زیرساخت ها به خوبی پایه ریزی نشده باشند در زمانی که به فکر استفاده از یک فناوری نوین می افتیم باید قبل از هر چیز به فکر تهیه زیر ساخت و تجهیزات کاملا جدید بوده و همه چیز را از ابتدا بنا کنیم و این گونه می شود که سرعت پیاده سازی و اجرای کار به شدت پایین آمده و تا چشم بر هم می زنیم می بینیم که کشورهای پیشرفته به سراغ نسل های بعدی رفته اند، در حالی که ما همچنان اندرخم یک کوچه مانده ایم.

منبع: شگفت انگیز