10 موفقیت علمی سال 2014

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

نشریه معتبر علمی «ساینس» در آخرین نسخه  خود، ۱۰مورد از مهم ترین موفقیت های علمی سال ۲۰۱۴ را انتخاب کرد. کاوشگر «فیله»، درمان جدید بیماری دیابت نوع یک، از نمونه های موفق بر شمرده شده هستند.

به گزارش برترین ها به نقل از دویچه وله، مجله "ساینس" ماموریت سفینه "روزتا" و فرود کاوشگر "فیله" در "پی ۶۷/چوریوموف-گراسیمنکو-چوری" در روز ۱۲ نوامبر را به عنوان بزرگترین پیشرفت علمی سال ۲۰۱۴ انتخاب کرده است. این کاوشگر به دنبال ریشه های زندگانی در کره زمین و چگونگی پیدایش کهکشان است.

 

قدمت  نقاشی های قدیمی که در غارها وجود دارند، به ۴۰ هزار سال می رسد. آنها در این سال در یک غار آهکی در یکی از جزایر اندونزی کشف شدند. پیش از این، قدیمی ترین اسناد نقاشی های انسان در اروپا پیدا شده بودند.

 

تیم محققان موسسه "اسکریپس" در جنوب کالیفرنیا موفق شدند که به دی ان  ای یک باکتری، که دارای ۴ عضو تشکیل دهنده است، دو عضو دیگر اضافه کنند. آنها با این کار موفق شدند که ساختار ژنتیکی یک موجود زنده را تغییر دهند. هدف آنها این بود که ببینند آیا این دی ان ای. گسترش یافته قابلیت های جدید دارد یا نه.

 

بسیاری از تیم های تحقیقی به دنبال این سوال رفتند که دایناسورها تا چه اندازه با پرندگان هم ریشه هستند. نتایج تحقیق آنها این بود که دایناسورها در ابتدا جثه ای سبک داشتند تا بتوانند راحت تر پناهگاه پیدا کنند. اما آنها در مراحل تکاملی بعدی بالدار شدند.

 

دو تیم علمی روش های جدید برای کپی کردن سلول هایی که انسولین تولید می کنند یافته اند. این سلول ها باعث ترشح کافی انسولین در لوزالمعده می شوند. اما در بیمارانی که دارای دیابت نوع یک هستند، این سلول ها تخریب شده اند. این دسته از بیماران باید به خود انسولین تزریق کنند. حال این امید وجود دارد که برای این بیماری درمانی یافت شود.

 

محققان کشف کردند که اگر به موش ها پروتئینی به نام GDF11، برگرفته از خون حیوانات جوان، تزریق شود، ماهیچه ها و مغز آنها تجدید نیرو می کنند. برخی پژوهشگران دیگر از خون و پلاسمای خون استفاده کردند و توانستند اثبات کنند که حافظه موش ها بهتر شده است.

 

با نور لیزر دانشمندان توانستند برنامه سلول های مغزی ای که از طریق ژنتیکی تغییر داده بودند را عوض کنند. از طریق این روش آنها حتی قادر به این شدند که تجربیات بد را با تجربیات خوب جایگزین کنند. به همین خاطر دانشمندان استنفورد امیدوارند که بتوانند از این طریق با بیماری های مغزی مقابله کنند.

 

شرکت آی بی ام امسال چیپ هایی از فلز نیمه هادی تولید کرد که مغز انسان را تقلید می کردند. آنها در این زمینه گام بلندی برداشته اند. این چیپ که TrueNorth نام دارد، قابلیت بالایی در تشخیص طرح حا و تعیین اشیا دارد.

 

دانشمندان انفورماتیک موفق شدند که گروهی از چند روبات را طوری طراحی کنند که خود و بدون کمک انسان ساختارهای ساده بسازند. امری که در این میان مهم است، همکاری بین روبات هاست.

 

در اینجا دانشجویان کارهای نهایی ساخت یک ماهواره را انجام می دهند. از این گونه ماهواره های مکعبی تاکنون بسیار ساخته شده است اما در سال ۲۰۱۴ ، ۷۵ عدد از آنها به مدار نزدیک به کره زمین فرستاده شدند. آنها برای انجام کارهای تحقیقی مناسب هستند اما فضای زیادی برای دستگاه های مختلف ندارند.

 

منبع: شگفت انگیز