نکاتی برای بالا بردن عمر مفید باتری لپتاپ

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

شاید برای شما نیز پیش آمده باشد که در مسافرت باشید و یا در سالن انتظار فرودگاه منتظر پرواز باشید و بخواهید از لپتاپ خود استفاده کنید که متوجه می شوید به سرعت شارژ باتری آن تمام می شود ، ممکن است در چنین شرایطی شما شارژر لپ تاپ را همراه نداشته باشید و یا به دلایلی به پریز برق برای شارژ کردن دسترسی نداشته باشید. به هر حال باتری لپتاپ شما به شما اجازه استفاده بیشتر از این را به شما نخواهد داد. کارهایی هستند که شما با انجام دادن آنها عمر باتری و مدت زمانی که در آن می توانید برق ذخیره کنید را افزایش می دهند و شما می توانید با این روش ها مدت زمان بیشتر از لپ تاپ خود استفاده کنید. امروز در انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران می خواهیم در خصوص روش های پیشگیرانه و همچنین روش هایی که در لحظه می توانیم برای صرفه جویی و استفاده بهینه از باتری لپتاپ بکار ببریم صحبت کنیم که همیشه بهترین روش روش پیشگیرانه است ، امیدوارم مورد توجه شما قرار بگیرد.

 

1- مرتب هارد دیسک خود را Defragment کنید


هر چقدر هارد دیسک شما کمتر کار کند و در صورت کارکرد سریعتر کار کند باعث کاهش استفاده از باتری می شود ، با Fragment شدن داده ها بر روی هارد دیسک شما ، هد هارد دیسک باید جستجوی بیشتری برای پیدا کردن اطلاعات انجام دهد و در نتیجه همین حرکت مستمر هد لپتاپ باعث بالا رفتن مصرف باتری می شود. همیشه سعی کنید طی وهله های زمانی معین هارد دیسک های خود را Defragment کنید تا سرعت دستیابی به اطلاعات شما بالا رفته و در نتیجه مصرف باتری شما هم هر چند کم اما بهینه تر شود.

 

 

2- صفحه نمایش خود را تاریک کنید


شما می توانید نور صفحه نمایش خود را در بسیاری از لپ تاپ های امروزی زیاد و کم کنید ، هر چقدر که نور لپتاپ شما بیشتر باشد طبیعتا مصرف باتری شما نیز بیشتر خواهد شد ، نکته جالب در این است که لپ تاپ های امروزی کلیدی به نام Dim یا تاریک کردن دارند که شما براحتی می توانید با استفاده از آن صفحه نمایش خود را تاریک تر کنید. برخی از لپ تاپ ها حتی توانایی بهینه سازی استفاده از CPU و سیستم خنک کننده را در چنین شرایطی دارند ، به هر حال شما می توانید نور صفحه نمایش خود را بر حسب دلخواه در سیستم تعریف کنید ، هر چقدر نور کمتر باشد مصرف باتری نیز کمتر خواهد بود.

 

 

3- Task های اضافی کامپیوتر را همیشه ببندید


نرم افزارهایی که می دانید از منابع کامپیوتر زیاد استفاده می کنند ، غیر فعال کنید ، نرم افزارهایی مثل بازی ها ، گرافیکی ها و از این قبلی نرم افزارها به منابع زیادی از RAM و CPU سیستم نیاز دارند و به همین دلیل می توانند باعث استفاده بیشتر از باتری لپتاپ شما شوند. نرم افزارهایی مثل ITunes ، Desktop Search و ... باعث بالا رفتن استفاده از منابع CPU و در نتیجه گرم تر شدن آن و کارکرد بیشتر FAN دستگاه می شوند که همه آنها باعث بالا رفتن مصرف باتری در سیستم می شوند. تمامی نرم افزارهای غیر ضروری خود را زمانیکه استفاده نمی کنید ببنید تا در مصرف باتری صرفه جویی شود.

 

4- تمامی دستگاه های جانبی و سخت افزارهای اضافی را از دستگاه جدا یا غیر فعال کنید


دستگاه های جانبی مثل ماوس ، هارد اکسترنال ، حافظه های فلش ، وب کم ها و ... همه در هنگام اتصال به لپ تاپ شما از باتری شما برق مصرف می کنند ، ترجیحا این دستگاه ها را زمانیکه از انها استفاده نمی کنید از سیستم جدا کنید و یا غیرفعال کنید. زمانیکه از شبکه وایرلس استفاده نمی کنید ، یا از Bluetooth استفاده ای ندارید و یا مدت هاست که از CD-ROM یا DVD-ROM لپتاپ استفاده نمی کنید بهترین راهکار برای صرفه جویی در مصرف باتری غیر فعال کردن این دستگاه ها است ، به شخصه در حال حاضر مدت هاست که DVD-ROM دستگاه من Disable شده است و هر گاه سالی یکبار بخواهم از آن استفاده کنم آن را فعال می کنم ، روشن بودن هر سخت افزاری به خودی خود می تواند باتری سیستم را مصرف کند.

 

 

5- به سیستم خود حافظه RAM اضافه کنید !


وقتی لپتاپ شما حافظه RAM کمی داشته باشد مجبور است از حافظه مجازی یا Virtual Memory استفاده کند. Virtual Memory روی هارد دیسک بصورت یک فایل قرار گرفته است و این یعنی تعداد مراجعات CPU و به طبع آن حرکت مکانیکی هارد دیسک زیاد تر می شود و در نتیجه باعث می شود که مصرف برق در هارد دیسک شما بالا برود. زمانیکه شما به سیستم RAM اضافه کنید ، استفاده از حافظه مجازی به حداقل خود می رسد و در نتیجه به دلیل مراجعات کمتر به هارد دیسک و از طرفی نداشتن حرکت مکانیکی در RAM برق کمتری از باتری گرفته می شود.

 

 

6- فایل های اجرایی خود را ترجیجا از روی هارد استفاده کنید نه از روی DVD-ROM


تقریبا چند سالی است که به ندرت سالی یکبار از DVD-ROM دستگاه خود استفاده می کنم ، تقریبا همه نرم افزارهایی که استفاده می کنم را در قالب فایل های ISO در سیستم نگهداری می کنم و توسط ابزاری به نام Power ISO این Image ها را به سیستم به عنوان یک DVD-ROM مجازی معرفی می کنم و استفاده می کنم. همانطور که می دانید DVD-ROM شما دارای حرکات مکانیکی است و اگر از ان بصورت مستمر استفاده کنید باعث افزایش میزان استفاده از باتری سیستم خواهد شد ، به جای اینکار فایل های خود را در قالب Image های مجازی بر روی هارد دیسک استفاده کنید و در مصرف باتری صرفه جویی کنید.

 

 

7- پین های فلزی باتری را همیشه تمیز نگه دارید


باتری لپتاپ شما دارای پین های فلزی است که برق را به لپ تاپ می رساند ، این پین های فلزی را هر چند وقت یکبار با استفاده از یک دستمال پنبه ای یا کتانی آغشته به الکل تمیز کنید تا برق به خوبی به لپ تاپ منتقل شود. ممکن است . این پین ها شبیه به همان باتری ماشین شما ممکن است در طول زمان فرسوده شوند ، شما با اینکار باعث بالا رفتن عمر باتری می شوید.

 

 

8- مراقب باتری خود باشید


باتری خود را نرمش دهید ، هرگاه دیدید باتری شما 100 درصد شارژ شده است آن را از برق در بیاورید و بگذارید سیستم کمی از باتری کار بکشد، باقی ماندن طولانی مدت روی شارژ 100 درصد می تواند باعث Over Charge شدن باتری و تخریب آن شود ، سعی کنید در طی طول هفته دو یا سه بار از باتری لپ تاپ هر چند نیاز نباشد استفاده کنید که پر و خالی شود و یک نکته مهم را فراموش نکنید باتری های Li-On را بصور کامل خالی از شارژ نکنید ، خالی کردن کامل باتری برای باتری های نسل گذشته و قدیمی بود. ITPRO باشید

 

9- از Hibernate به جای Standby استفاده کنید


زمانیکه شما از Standby استفاده می کنید ، فقط هارد دیسک و مانیتور شما هستند که خاموش شده اند و از برق استفاده نمی کنند در حالیکه تجهیزاتی مثل RAM و CPU و ... همچنان روشن هستند و برق مصرف می کنند ، زمانیکه شما از Hibernate استفاده می کنید کلیه اطلاعات موجود در حافظه RAM به داخل هارد دیسک منتقل می شود و تمامی تجهیزات روی سیستم بصورت کامل خاموش می شوند ، در این حالت هیچ استفاده از از برق ذخیره شده در باتری نمی شود ، Hibernate سرعت بازیابی اطلاعات شما را نیز بیشتر می کند و شما بعد از روشن کردن کامپیوتر در حالت Hibernate دقیقا صفحه ای را مشاهده خواهید کرد که قبل از Hibernate دیده بودید ، بنابراین از Hibernate به جای Standby استفاده کنید تا باتری شما کمتر مصرف شود.

 

 

10- همیشه دمای لپ تاپ را پایین نگه دارید


همانطور که شما در هوای خنک بهتر کار می کنید تا هوای گرم ، کامپیوتر و لپ تاپ شما نیز به همین شکل است و هر چقدر کامپیوتر شما خنک تر باشد بهتر کار می کند ، همیشه محل ورود و خروج هوا به داخل سیستم را تمیز کنید و به هیچ عنوان راه ورود و خروج هوا از دستگاه را مسدود نکنید ، شما می توانید لپ تاپ خود را بر روی صفحات خنک کننده ای که به همین منظور ارائه شده اند قرار دهید و از FAN های اضافی روی این صفحه ها نهایت بهره را ببرید ، حتی روی باتری لپ تاپ ها هم نوشته شده است که در دمای مناسب نگهداری شود و این به این معناست که دمای مناسب در استفاده بهینه از مصرف باتری کاملا موثر است ، پیشنهاد می کنم مطلب بنده با عنوان دمای عادی لپ تاپ چقدر است را مطالعه کنید.

 

 11- تنظیمات Power Options سیستم خود را بهینه سازی کنید


در سیستم عامل ویندوز امکاناتی به نام Power Options وجود دارد که شما می توانید با استفاده از آنها شرایط استفاده از باتری و همچنین مصرف بهینه برق در زمان اتصال به برق شهری و یا باتری را در لپ تاپ ها تعیین کنید ، برای مثال شما می توانید تعریف کنید که زمانیکه لپ تاپ به برق شهری متصل شده بود نور صفحه نمایش شما 100 درصد باشد و زمانیکه به برق باتری متصل بود نور صفحه نمایش را به 50 درصد کاهش دهد تا در مصرف باتری صرفه جویی شود ، از دیگر امکانات این ابزار این است که شما می توانید برای سیستم تعریف کنید که در صورت استفاده نشدن از سیستم به مدت معینی چه دستگاه هایی خاموش شوند و یا مثلا اگر 20 دقیقه از سیستم استفاده نشد هارد دیسک سیستم خاموش شود تا در مصرف باتری صرفه جویی شود ، Power Options در حال حاضر در دو حالت ساده و پیشرفته در ویندوز وجود دارد که شما می توانید تصاویر هر دوی آنها را در زیر مشاهده کنید .

12- از چند برنامه بصورت همزمان استفاده نکنید


زمانیکه لپ تاپ شما روی باتری است ، فقط یک برنامه یا یک کار را همزمان انجام دهید.به جای اینکه همزمان ورد را باز کنید و ایمیل خود را چک کنید و به موسیقی هم گوش کنید و ... ذهن خود را بر روی یکی از آنها متمرکز کنید ، مطمئن باشید که قبل از اینکه بتوانید همه کارهای خود را همزمان انجام دهید برق ذخیره شده در باتری شده خالی خواهد شد بنابراین یک کار را انجام دهید و آن را بصورت کامل انجام دهید ، استفاده همزمان از چند نرم افزار باعث بالا رفتن استفاده از هارد دیسک ، RAM و CPU و بعضا کارت گرافیک می شوند و ذخیره باتری شما به سرعت کاهش پیدا می کند.

13- از لپ تاپ درخواست های معقول داشته باشید


هر چقدر تقاضای انجام کار و نرم افزار از سیستم در حال کار روی باتری بیشتر شود ، طبیعتا استفاده از باتری نیز بیشتر خواهد شد. فعالیت های Passive ای مثل چک کردن ایمیل و یا کار کردن با نرم افزار ورد چندان پردازشی روی سیستم ایجاد نمی کند اما فعالیت هایی مثل بازی یا اجرای یک فایل از DVD-ROM باعث افزایش حرکت مکانیکی و مصرف بیشتر باتری می شود ، توجه کنید که زمانیکه از لپ تاپی که از برق باتری استفاده می کند ، کارهای خود را اولویت بندی کنید و به مهمترین کارها برسید ، اگر فقط چند درصد از شارژ باتری شما باقی مانده است آن را به مهمترین کار خود اختصاص دهید.

14- از لپ تاپ های کارآمد تر استفاده کنید


امروزه تکنولوژی طراحی و ساخت لپ تاپ ها به اندازه ای پیشرفته شده است که کارخانه ها ادعا می کنند که باتری لپ تاپ های آنها قادر هستند بصورت 24 ساعته کار کنند و بدون مشکل سرویس دهی کنند ، برخی مواقع هر چقدر راهکارهای جانبی هم که ارائه شود باز هم باید شما یک لپ تاپ جدید خریداری کنید تا بهترین کارایی را از آن دریافت کنید ، توجه کنید که نوع باتری و موادی که در آنها استفاده شده است در لپ تاپ های قدیمی و جدید متفاوت است و بعضا بسیاری از قوانین باتری ها که در خصوص لپ تاپ های قدیمی صادق بود در لپ تاپ های جدید صادق نیست ، پس اگر لپ تاپ شما واقعا شما را اذیت می کند آن را عوض کنید ، این سریعتری راهکار برای شما است.

15- جلوگیری از مشکل Memory Effect


اگر شما از یک لپ تاپ قدیمی استفاده می کنید برای جلوگیری کردن از به وجود آمدن مشکل Memory Effect ، حتما باتری لپ تاپ خود را هر دو هفته یکبار بصورت کامل شارژ و سپس کاملا شارژ آن را خالی کنید ، البته توجه کنید که این مشکل فقط در باتری های قدیمی به وجود می آید و در لپ تاپ های امروزی که از باتری های Li-Ion ای استفاده می کنند این مشکل به وجود نمی آید ، مشکل Memory Effect باعث می شود در باتری های نیکل کادمیومی و برخی از باتری های قدیمی ، باتری به اندازه ای که باید شارژ نشود و نتوان از حداکثر توان باتری استفاده کرد.

16- غیر فعال کردن قابلیت Auto Save در مایکروسافت Word


نرم افزارهای Office Word و Office Excel قابلیتی به نام Auto Save دارند که در وهله های زمانی معین بصورت مستمر از مطالبی که در آنها نوشته می شود کپی برداری می کند و ذخیره می کند ، اینکار که بصورت متناوت انجام می شود باعث استفاده هر چه بیشتر از هارد دیسک می شود ، هر چند این استفاده کم است اما بالاخره می تواند باعث مصرف شدن باتری در لحظات بحرانی شود که شما براحتی می توانید این امکان را از داخل نرم افزار Office غیر فعال کنید.

17- پایین آوردن درجه وضوع تصویر گرافیکی


زمانیکه متوجه می شوید باتری شما شارژ کمی دارد و می خواهید استفاده بیشتری از آن داشته باشید کافیست Resolution یا وضوح تصویر خود را کاهش دهید ، اینکار باعث می شود پردازشی که در کارت گرافیک شما انجام می شود به حداقل برسد و از طرفی عملکرد برخی از درایورهای سیستم را نیز غیرفعال می کند. امروزه کارت های گرافیک یا VGA ها پردازش به نسبت بیشتر نسبت به هارد دیسک ها ایجاد می کنند و منابع انرژی بیشتری مصرف می کنند.

18- استفاده از هارد درایو های SSD


استفاده کردن از هارد درایو های SSD باعث کاهش استفاده از باتری شما می شود ، این کاهش استفاده از باتری به شدت محسوس است زیرا هارد درایو های SSD مانند هارد درایو های دیسکی حرکت مکانیکی ندارند و در نتیجه برق کمتری مصرف می کنند و به هیچ عنوان حرکت مکانیکی ندارند ، با تجربه شخصی خود من است که بعد از عوض کردن باتری لپ تاپ و تبدیل کردن آن به درایو SSD به جرات 20 درصد در مصرف باتری صرفه جویی شده است. امیدوارم مورد توجه شما قرار گرفته باشد ، در صورتیکه شما نیز تجربه ای در این خصوص دارید خوشحال می شویم از آن در ادامه همین مطلب استفاده کنیم. ITPRO باشید

 

نویسنده : محمد نصیری
منبع : انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران