آموزش مجازی دانشگاه علوم پزشکی مشهد

  

آموزش مجازی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد از سال ۱۳۸۵ آغاز شده است و در حال حاضر پس از ۱۲سال این دانشگاه یکی از غنی ترین پایگاه های اطلاع رسانی در زمینه آموزش مجازی در دروس علوم پزشکی را دارا میباشند. این مرکز مجهز به استودیو های پیشرفته، سالن وبینار، کلاس درس مبتنی بر کامپیوتر و کارشناسان زبده و خبره در تولید و عرضه محتوای آموزش الکترونیکی و قابلیت برگزاری جلسات مبتنی بر اینترنت میباشد. از پاییز سال گذشته این مرکز با ارسال درخواست به وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، توسط کمیسیون عالی آموزش مجازی وابسته به دانشگاه علوم پزشکی مجازی کشور اعتباربخشی شده و به عنوان مرکز معتبر آموزش مجازی در دانشگاههای علوم پزشکی شناخته شد.  همچنین در سال جاری با طرح موضوع تاسیس دانشکده مجازی در کمیسیون عالی آموزش مجازی وزارت بهداشت و درمان موفقیت این کمیسیون برای تاسیس دانشکده مجازی را دریافت نموده که این مجوز پس از تأیید شورای عالی گسترش وزارت متبوع به دانشگاه ابلاغ خواهد شد.


  
     
     
   دانشگاه علوم پزشکی مشهد دارای گروههای مختلف آموزشی فعال در زمینه آموزش مجازی میباشد که این فعالیت از تولید محتوای ویدیویی درسی ، برگزاری آزمون های مبتنی بر رایانه، برگزاری جلسات مکرر آنلاین با اساتید دانشگاه در سطح کشور و اساتید مقیم خارج از کشور، تولید محتوای آموزشی جهت عموم مردم که در سامانه آپارات بارگذاری میشود و همچنین بخش پرینت سه بعدی برای تولید دانش فنی در زمینه های آموزشی، و در نهایت فناوری واقعیت افزوده با طراحی عینک واقعیت افزوده با نام ورابین می باشد.  
       
   آموزش مجازی، آموزش یک طرفه خودآموزی و یا آموزش بدون استاد نمی باشد،  آموزش مجازی در آموزش پزشکی که آموزش های مهارتی و نگرشی دارند  به عنوان تلفیقی و ترکیبی استفاده میشود و باور ما این نیست که می توان پزشک و پرستار را بدون حضور در  فضای بالینی واقعی تربیت نمود. آموزش مجازی آموزش شخصی شده یا آموزش منحصر به فرد است که فرد میتواند محتوای آموزش را دریافت نموده به فراخور وقت، علاقمندی، و دانش قبلی خود در محتوای درسی جابجا شود، بیاموزد و تعامل برقرار نماید. در حالی که اساتید در آموزش کلاسیک تا دو ساعت با دانشجو و فراگیر در تعامل هستند در این شیوه آموزش تعاملات میتواند ساعتها، روزها و هفتهها به طول بینجامد و دانشجویان با اساتید خود در تعامل مستمر برای یادگیری عمیق کاربردی و مفید باشند.  
       
   

این مرکز از کلیه دانشجویان، اندیشمندان و کارافرینان حوزه آموزش و یادگیری الکترونیکی دعوت می نماید که با ایدهها و طرحهای خود به این مرکزمراجعه نموده و به گسترش آموزشهای مجازی در سطح کشور یاری رسانند.


 
   

 

 
     
   

دکتر رضا اسدی

مسئول مرکز آموزش مجازی دانشگاه علوم پزشکی مشهد