وبینار


اينترنت امروزه چنان جامعه را در هم نورديده است و ساختارهاي آن را دگرگون كرده است كه پيش از اين هيچگاه تصور آن نمي رفت. در حاليكه در طول قرنها بشر براي برقراري ارتباط به ملاقات يكديگر مي رفته اند، امروزه اين مساله دگرگون شده است و افراد مي توانند بدون جابجا شدن از محل زندگي يا كار خود، ارتباطان مناسبي را به صورتي مشابه ارتباط چهره به چهره برقرار نمايند. سمینار تحت وب یا وبینار ، سمینار، سخنراني یا کارگاهی است که از طریق اینترنت ارائه می شود . تعریف آن در مراجع معتبر چنین آمده است :

webinar : Web Based Seminar. seminar or lecture or workshop transmitted over the Internet

 

مراکز آموزشی زیادی در چند سال اخیر به استفاده از وبینار ها توجه کرده اند . در راستای توسعه ی فناوری های نو در آموزش مجازی، این واحد اقدام به راه اندازی سامانه وبینار نموده است. کنفرانس وب (وبینار)جهت برگزاری جلسات، دوره های آموزشی ، و یا ارائه مطالب از طریق اینترنت.مورد استفاده قرار می گیرد . در این نوع کنفرانس، هر یک از شرکت کنندگان پشت کامپیوتر خود نشسته و از طریق اینترنت با سایر شرکت کنندگان ارتباط برقرار می نماید. این کار توسط نرم افزاری صورت می گیرد و از طریق این نرم افزار و یا از طریق پست الکترونیکی از شما درخواست می گردد که در این کنفرانس شرکت نمائید. اين ملاقات هاي آنلاين معمولا به اين صورت است كه مدرس امكان برقراري ارتباط صوتي و تصويري و سايرين فقط امكان چت و ارسال پيام هاي متني را دارا هستند. اما مدرس مي تواند به فراگيران امكان به دست گرفتن كنفرانس و ارايه سخنراني را بدهد.

همچنين اين ارائه ها از طريق سهابزار اصلي انجام مي شود :

1. مدرس میتواند از طريق يك تخته سياه الكترونيكي به تدريس بپردازد.

2. میتواند آموزش خود را از طريق يك مستند متني PDF يا اسلايد PowerPoint ارائه دهد.

3. مدرس قابلیت به اشتراک گذاشتن صفحه نمایشگر خود را دارد كه اصطلاحابه آن Desktop Sharing گفته مي شود. اين ابزار براي اينكه يك مدرس بتواند كار با يك نرم افزار خاص را آموزش دهد و يا درباره بخشي از صفحات وب توضيحات را ارايه نمايد، كاربرد بسيار مناسبي دارد.


امروزه اين نوع سمينارها با افزايش قابل توجه سرعت اينترنت به سرعت رو به گسترش هستند و بسياري از سخنرانان معروف از اين طريق سخنراني هاي خود را براي جامعه مجازي و يا در صورت عدم شركت در كنفرانس هاي حضوري براي حضار ارائه مي دهند. اين فناوري كه فقط به يك رايانه مناسب متصل به اينترنت پرسرعت نياز دارد به آساني در شرايط ايده آل به رقابت با فناوري هاي پرقدرت و البته پرهزينه ويديوكنفرانس برخاسته است.


 

نرم افزار های مورد نیاز : 

 

 نرم افزار Adobe Flash Playe(وبینار)

 

نرم افزار Adobe-Connect-Add-in(وبینار)

 

پلاگینهای مورد نیاز Adobe-connect-plugin(وبینار)

 

 نرم افزار موبایل (Android , Ios)

 

نرم افزار های  سیستم عامل (Mac) 

 


میتوانید جهت آموزش وبینار جزوه آموزشی را از لینک زیر دانلود کنید.

لینک جزوه آموزشی